Viskas apie maisto papildus

Tarp daugybės maisto papildų parduotuvių lentynose ar internete galima rasti multivitaminų, vitamino D, ežiuolės ir žuvų taukų. Galbūt jau vartojate maisto papildus arba galvojate apie jų vartojimą. Maisto papildai gali būti naudingi jūsų sveikatai, tačiau jie taip pat gali kelti pavojų sveikatai. Todėl svarbu pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu, kad jis padėtų nuspręsti, ar maisto papildas jums tinka.

Kas yra maisto papildai?

Maisto papildai yra skirti papildyti ar praturtinti mitybą ir skiriasi nuo įprasto maisto. Apskritai, jei produktas skirtas ligoms gydyti, diagnozuoti, išgydyti ar užkirsti joms kelią, jis yra vaistas, net jei yra paženklintas kaip maisto papildas. Maisto papildai yra vartojami ir būna įvairių formų, įskaitant tabletes, kapsules, minkštuosius gelius, gelio kapsules, miltelius, batonėlius, guminukus ir skysčius.

Dažniausiai vartojami papildai:

  • Vitaminai (pavyzdžiui, multivitaminai arba atskiri vitaminai, tokie kaip vitaminas D ir biotinas).
  • Mineralai (pvz., kalcis, magnis ir geležis).
  • Augalinės medžiagos arba žolės (pvz., ežiuolė ir imbieras).
  • Augaliniai junginiai (pvz., kofeinas ir kurkuminas).
  • Aminorūgščių (pvz., triptofano ir glutamino).
  • Gyvi mikrobai (paprastai vadinami probiotikais).

Kokia yra maisto papildų nauda?

Maisto papildai gali padėti pagerinti ar palaikyti bendrą sveikatos būklę, taip pat jie gali padėti patenkinti kasdienį pagrindinių maistinių medžiagų poreikį.

Pavyzdžiui, kalcis ir vitaminas D gali padėti stiprinti kaulus, o skaidulinės medžiagos gali padėti palaikyti žarnyno reguliarumą. Kai kurių papildų nauda yra gerai žinoma, o kitų papildų naudą reikia labiau ištirti. Be to, nepamirškite, kad maisto papildai neturėtų pakeisti įvairių maisto produktų, kurie yra svarbūs sveikai mitybai.

Kokia yra maisto papildų rizika?

Prieš pirkdami ar vartodami maisto papildą, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu – gydytoju, slaugytoju, dietologu ar vaistininku – apie jo naudą ir riziką.

Daugelyje maisto papildų yra sudedamųjų dalių, kurios gali stipriai veikti organizmą. Be to, kai kurie papildai gali sąveikauti su vaistais, trukdyti laboratoriniams tyrimams arba turėti pavojingą poveikį operacijos metu. Sveikatos priežiūros specialistas gali padėti nuspręsti, koks papildas, jei toks yra, jums tinka.

Vartodami maisto papildus, būkite atidūs dėl blogos reakcijos ar šalutinio poveikio galimybės. Problemų ypač gali kilti, jei:

  • Vartojate kelis skirtingus papildus vienu metu.
  • Maišote vaistus ir maisto papildus.
  • Vartojate per daug kai kurių papildų.
  • Vartojate papildus vietoj vaistų.

Jei vartojant maisto papildą pasireiškė nepageidaujamas reiškinys, nedelsdami nutraukite jo vartojimą, kreipkitės į gydytoją.

Patarimai, kaip būti saugiu ir informuotu vartotoju:

Prieš pradėdami vartoti maisto papildą, pasitarkite su gydytoju. Jis gali padėti nuspręsti, kurie maisto papildai, jei tokie yra, jums tinka. Taip pat galite kreiptis į gamintoją ir gauti informacijos apie produktą.

Vartokite tik taip, kaip aprašyta etiketėje. Kai kurios sudedamosios dalys ir produktai gali būti kenksmingi, jei vartojami dideliais kiekiais, vartojami ilgą laiką arba vartojami kartu su tam tikrais vaistais ar maisto produktais.

Nepakeiskite maisto papildu receptinio vaisto ir sveikai mitybai svarbios maisto produktų įvairovės.

Nemanykite, kad sąvoka „natūralus“, apibūdinanti produktą, užtikrina, kad jis yra saugus.

Būkite atsargūs dėl reklamos. Patikimi sveikatos patarimai paprastai grindžiami ne vienu tyrimu, o ilgalaikiais moksliniais tyrimais.

Išmokite atpažinti melagingus teiginius. Jei kažkas skamba perdaug gerai, kad būtų tiesa, tai tikėtina, kad taip ir yra.