Kaip pagerinti kraujotaką?

Sunku patikėti, bet jūsų kūne yra apie 60 000 mylių kraujagyslių. Kartu su širdimi ir kitais raumenimis jos sudaro jūsų kraujotakos sistemą. Šiuo kelių tinklu kraujas tiekiamas į kiekvieną kūno kampelį. Tačiau, kai kraujotaka prasta, sulėtėja arba sutrinka kraujo tekėjimas. Tai reiškia, kad jūsų kūno ląstelės negali gauti viso joms reikalingo deguonies ir maistinių medžiagų.

Prastos kraujotakos požymiai

Kai galūnės negali gauti pakankamai kraujo, rankos ar kojos gali būti šaltos arba nutirpusios. Jei esate šviesiaodžiai, kojos gali įgauti mėlyną atspalvį. Dėl prastos kraujotakos taip pat gali išsausėti oda, lūžinėti nagai ir slinkti plaukai, ypač pėdų ir kojų. Kai kuriems vyrams gali būti sunku pasiekti ar išlaikyti erekciją. Jei sergate diabetu, įbrėžimai, žaizdos ar įbrėžimai lėčiau gyja.

Išmeskite tabaką

Nikotinas yra cigarečių, elektroninių cigarečių ir bedūmio tabako veiklioji medžiaga. Jis pažeidžia arterijų sieneles ir taip sutirština kraują, kad jis negali prasiskverbti. Jei rūkote, meskite rūkyti. Gali būti sunku to laikytis, tačiau vaistinė arba gydytojo kabinetas gali padėti.

Kontroliuokite kraujospūdį

Jei jis per aukštas, tai gali sukelti aterosklerozę – būklę, dėl kurios sukietėja arterijos ir gali užspausti kraujotaką. Siekite, kad kraujospūdis būtų 120 mmHg virš 80 mmHg arba mažesnis, tačiau apie geriausius jūsų amžiui ir sveikatos būklei tinkamus rodiklius pasitarkite su gydytoju. Pasitikrinkite rodmenis bent kartą per mėnesį. Galite nusipirkti namų kraujospūdžio matuoklį arba naudotis kiosku vaistinėje.

Gerkite daug vandens

Pusę kraujo sudaro vanduo. Taigi, kad kraujas judėtų, turite jį nuolat drėkinti. Per dieną išgerkite 8 stiklines vandens. Jei mankštinatės arba lauke karšta, reikės gerti daugiau.

Dirbkite prie stovimo stalo

Valandų valandas trunkantis sėdėjimas nėra palankus nei kraujotakai, nei nugarai. Silpnėja kojų raumenys ir lėtėja kraujotaka kojose, todėl gali susidaryti krešulys. Jei darbe dirbate prie rašomojo stalo, apsvarstykite galimybę naudoti stovimą stalą. Galbūt prireiks šiek tiek laiko priprasti, bet stovint ant kojų veikia kojų venų vožtuvai ir kraujas keliauja į širdį. 

Atsipalaiduokite ir sukitės

Joga yra mažo poveikio pratimai, kurie gali pagreitinti kraujotaką. Kai judate, į ląsteles patenka deguonies. Kai sukatės, kraujas patenka į jūsų organus. O apverstose padėtyse kraujas iš apatinės kūno dalies patenka į širdį ir smegenis. 

Atremkite kojas į sieną

Nesate jogas? Kai patinsta kulkšnys ar pėdos, išbandykite jogos pozą kojomis į sieną. Ji taip pat vadinama viparita karani ir yra paprastas būdas nukreipti kraują kita kryptimi. Atsigulkite ant grindų arba jogos kilimėlio, kairiuoju arba dešiniuoju petimi prigludę prie sienos. Pasukite kūną taip, kad galėtumėte pakelti kojas, ir atremkite užpakalį į sieną. Ištieskite rankas ant grindų delnais žemyn, kad išlaikytumėte pusiausvyrą.

Aerobiniai pratimai

Aerobinis reiškia „su deguonimi“. Taigi bėgdami, važiuodami dviračiu, vaikščiodami, plaukdami ir darydami panašius pratimus, gaunate daugiau deguonies ir perduodate jį į raumenis. Taip kraujas pumpuojasi, stiprėja širdis ir mažėja kraujospūdis. Užsibrėžkite tikslą mankštintis 30 minučių 5-7 dienas per savaitę. Jei reikia, suskaidykite jį į nedideles dalis. Jei vaikščiojate, žinokite, kad geriausias poveikis sveikatai yra vidutinis arba intensyvus – ne mažiau kaip 3 mylios per valandą.

Pritūpkite

Ši jėgos treniruotė ne tik išjudina kraują, bet ir padeda sumažinti cukraus kiekį kraujyje bei malšina nugaros skausmus. Pradėkite stovėti taip, kad kojos būtų pečių plotyje, o rankos – šonuose. Dabar lėtai lenkitės per klubus ir kelius, bet nugarą laikykite tiesiai, tarsi sėdėtumėte ant kėdės. Grįždami į pradinę padėtį sulenkite rankas, kad išlaikytumėte pusiausvyrą.